Blog kategorie

Co to jest smog? Wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć

Smog to zjawisko atmosferyczne, które jest efektem wymieszania się mgły z zanieczyszczeniami powietrza, powstałymi w wyniku działalności człowieka. Ostatnio jako społeczeństwo staliśmy się nieco bardziej świadomi jego obecności oraz zagrożenia, które niesie on dla ludzkiego zdrowia. Co to jest smog? Co powinieneś o nim wiedzieć? Jak bardzo jest on niebezpieczny i w jaki sposób możesz chronić się przed nim chociaż we własnym domu? Czytaj dalej, a wszystko stanie się dla Ciebie jasne.

Co to jest smog?

Co to jest smog? Jest to zanieczyszczenie powietrza powstałe w wyniki zmieszania się mgły z różnymi szkodliwymi związkami chemicznymi. Mowa tu m.in. o tlenkach siarki, tlenku azotu czy pyłach zawieszonych. Smog jest dość charakterystyczny i jeśli jego poziom jest wysoki, to nie sposób go nie zauważyć. Przypomina unoszący się w powietrzu brud i może kojarzyć się z dymem. Od jakiegoś czasu świadomość społeczna na ten temat jest coraz większa. Obecnie osoby zarządzające miastami mającymi problem z występowaniem smogu próbują z nim walczyć i maksymalnie zredukować ryzyko jego powstawania w powietrzu.

Dlaczego smog jest groźny dla zdrowia?

Smog jest bardzo dużym zagrożeniem dla ludzkiego zdrowia. Jego wysoki poziom może znacząco wpływać na jakość oddechu. Gdy powietrza jest zanieczyszczone, oddycha się nam trudniej. Smog może wywołać u człowieka alergię oraz astmę. Mowa tu oczywiście o skutkach długofalowych. Należy jednak pamiętać też o tym, że może doprowadzić ludzkie płuca do niewydolności oraz ostrego zapalenia. Szkodzi nie płucom, ale i oskrzelom. Już teraz szacuje się, że spora część astmy u małoletnich jest spowodowana jakością dzisiejszego powietrza. Pyły zawieszone są zaliczane także do przyczyn zachorowań na raka płuc. Ponadto istnieje wiele innych, naukowo udowodnionych korelacji smogu z różnymi groźnymi chorobami - nie tylko układu oddechowego. W skrócie można jednak z pełnym przekonaniem stwierdzić, że smog skraca ludzkie życia i znacząco obniża jego jakość.

Jak powstaje smog?

Na powstawanie smogu składa się wiele czynników. Największym procederem, skutkującym powstawaniem w powietrzu brudnej zawiesiny jest palenie w piecach paliwem energetycznym niskiej jakości. Wiąże się to ze sporą emisją zanieczyszczeń do powietrza. Następnie łączą się one z naturalnie powstałą mgłą, co skutkuje powstaniem właśnie smogu. To właśnie stare instalacje grzewcze, nazywane roboczo kopciuchami są głównym winowajcą złego stanu powietrza w Polsce. Spory wpływ ma na to oczywiście również szeroko pojęty przemysł ciężki. Warto zauważyć, że za największą emisję spalin do atmosfery odpowiadają kraje, których gospodarka opiera się w sporej części na przemyśle. W Europie są to Niemcy. Na świecie z kolei Chiny oraz Stany Zjednoczone.

Jak walczyć ze smogiem?

Skoro już wiesz, co to jest smog, to warto poświęcić chwilę na sposoby walki z jego powstawaniem. Najważniejszym z nich jest oczywiście redukcja emisji szkodliwych związków chemicznych do atmosfery. W Polsce odbywa się to poprzez masową akcję wymiany starych pieców i montowania w zamian nowoczesnych instalacji nieopierających się na spalaniu. Władze próbują zachęcić do tego rozwiązania właścicieli gospodarstw domowych, oferując różnego rodzaju dofinansowania oraz edukując ludzi w zakresie zagrożeń, które niesie za sobą smog.

Kraje należące do Unii Europejskiej zobowiązały się ponadto ograniczać poziom emisji CO2. Plan zakłada redukcję tej emisji do 2030 roku o co najmniej 55% względem roku 1990.

Jak walczyć ze smogiem w domowych warunkach?

Wiesz już, co to jest smog i jak europejskie i polskie władze walczą z jego powstawaniem. Mimo że bezpośrednio na kontakt ze smogiem narażeni jesteśmy, wychodząc z domu, to otwierając swoje okna, zapraszamy jego drobinki do wnętrza swoich mieszkań. Jeśli obawiasz się, że powietrze w Twoim domu nie jest na odpowiednim poziomie, to zainwestuj w specjalny oczyszczacz. Takie urządzenie bez problemu poradzi sobie z każdym niewidocznym dla oka rodzajem zanieczyszczenia - w tym także smogiem. W naszej ofercie znajdziesz wiele modeli, które nie tylko przefiltrują, ale i dodatkowo nawilżą powietrze w Twoim domu. Odwiedź nasz sklep i sprawdź, co dla Ciebie przygotowaliśmy.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl