Blog kategorie

Jak smog wpływa na zdrowie i dlaczego jest tak niebezpieczny? Wyjaśniamy!

Smog to problem, o którym dużo się mówi w ciągu ostatnich kilku lat. Nic w tym dziwnego, gdyż na co dzień towarzyszy mieszkańcom wielu miast Polski. Czym tak właściwie jest smog? Jak smog wpływa na zdrowie człowieka? Czy jest dla nas niebezpieczny? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym dzisiejszym artykule!

Smog – co to takiego?

Zjawisko, jakim jest smog, jeszcze do niedawna nie było tak znane jak obecnie, przede wszystkim dlatego, że nie stanowiło aż tak dużo problemu. Obecnie jednak smog stanowi realne zagrożenie dla naszej planety.

Czym tak właściwie jest smog? Zjawisko to najprościej można określić jako zanieczyszczenie powietrza. Jest to mieszanina, która powstaje w wyniku zanieczyszczeń związanych z działalnością ludzką oraz zjawisk atmosferycznych, przede wszystkim mgły. W potocznym rozumieniu smog określa się mianem chmury, którą można zaobserwować nad miastem lub wsią szczególnie w miesiącach jesiennych i zimowych.

Smog występujący w Polsce jest jednym z największych zanieczyszczeń w Europie. Składa się głównie z tlenków węgla, azotu oraz siarki, a także groźnych i niebezpiecznych pyłów PM10 i PM2,5, a także benzo(a)pirenu.

Uważa się, że największą przyczyną powstawania smogu w Polsce jest ogrzewanie domu i palenie w piecach śmieciami. Przyczyniają się do tego także spaliny z fabryk oraz spaliny samochodowe.

Jak smog wpływa na zdrowie i samopoczucie?

Skutki smogu odczuwalne są każdego dnia. Są na nie narażone wszystkie osoby, nie tylko te o słabej odporności. Wystarczy nawet krótki czas spędzony wśród zanieczyszczeń, aby odczuwalne były takie dolegliwości jak szybszy spadek energii, zmęczenie czy ospałość. Pojawiają się także stany zapalne, podrażnienia krtani, tchawicy oraz spojówek.

Osoby, które cierpią na choroby przewlekłe, są jeszcze bardziej narażone na występowanie zaostrzonych objawów. Mowa tu m.in. o osobach chorych na astmę oraz alergikach. Smog może prowadzić nawet do rozwoju nowotworów złośliwych, czyli raka płuc, nerek, zatok, krtani, przełyku czy gardła.

Smogu powinny unikać kobiety w ciąży, dzieci oraz osoby starsze. W przypadku najmłodszych – kontakt ze smogiem jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci w okresie rozwoju, zarówno płodowego, jak i dziecięcego.

Poszczególne składniki, z których składa się smog, mogą mieć szkodliwe działanie na konkretne sfery organizmu człowieka. I tak np. metale ciężkie, zawarte w smogu mogą powodować przewlekłe zatrucia oraz wykazywać właściwości rakotwórcze. Pyły zawieszone mogą z kolei powodować zaburzenia rytmu serca, nadciśnienie czy też prowadzić do rozwoju choroby niedokrwiennej serca.

Smog jest jednym z większych problemów, które dotykają nas każdego dnia. Warto więc wiedzieć, jak się przed nim chronić. Aby oczyścić powietrze, którym oddychasz na co dzień, czyli to znajdujące się w Twoim mieszkaniu, warto stosować oczyszczacz powietrza. W szerokim asortymencie naszego sklepu znajdziesz szeroki wybór tych urządzeń, wśród których występują także te, które są pomocne w walce ze smogiem.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl