Blog kategorie

Oczyszczacz powietrza do mieszkania – sprawdź, jakie czynniki należy rozważyć podczas zakupu!

Oczyszczacz powietrza do mieszkania jest dużym udogodnieniem. Poprawia Twój komfort życia, a także bezpieczeństwo zdrowia. Jednakże, aby w odpowiedni sposób wywiązywał się ze swoich zadań, jego zakup musi uwzględniać kilka kluczowych czynników. Wiążą się one nie tylko z samym urządzeniem, ale również z rozkładem mieszkania czy też jego lokalizacją. O czym zatem należy pamiętać rozważając nabycie niezwykle użytecznego gadżetu?

Czy oczyszczacz powietrza do mieszkania jest w stanie przefiltrować wszystkie pomieszczenia?

Urządzenie, które jest sprzymierzeńcem w walce o czyste powietrze to bez wątpienia rozwiązanie warte wdrożenia we własnych czterech kątach. Jeśli decydujesz się na taki krok, musisz wiedzieć o bardzo ważnej rzeczy. Otóż zakup pojedynczego oczyszczacza powietrza do mieszkania najprawdopodobniej okaże się nietrafioną inwestycją. Dlaczego? Te niezwykle funkcjonalne gadżety posiadają określoną możliwość filtracji konkretnej przestrzeni. Dlatego też jeden sprzęt nie jest w stanie skutecznie oczyścić całego domu.

Wybierając zaledwie jedno akcesorium, nie obejdzie się bez odpowiedniego umieszczenia oczyszczacza w zwartej przestrzeni w zależności od własnych potrzeb. Przykładowo, jeśli znaczną część czasu spędzasz w salonie, poddając się relaksowi, urządzenie warto umiejscowić właśnie tam. A gdy zależy Ci przede wszystkim na oddychaniu czystym powietrzem w trakcie snu, ustaw go w sypialni między łóżkiem a oknem.

Oczyszczacz powietrza do mieszkania – wybierz więcej niż jeden model

Jak już wspomniano, oczyszczacz jest w stanie zapewnić prawidłową filtrację zaledwie określonej objętości mieszkania. Rzadko się zdarza, aby pojedynczy model spełnił wszelkie oczekiwania związane z likwidacją nieczystości na całej powierzchni mieszkalnej. Wyjątkiem może być, chociażby nieduża kawalerka, w której wszystkie pomieszczenia składają się otwartą przestrzeń. W takiej sytuacji sprzęt musiałby odznaczać się dużą wydajnością.

W związku z tym, decydując się na zakup oczyszczacza powietrza do mieszkania, należy przyjąć, że każdy z nich posłuży Ci w odrębnym pomieszczeniu. To również ze względu na to, iż kluczową rolę w działaniu urządzeń ma cyrkulacja powietrza. Pojedyncze z nich najczęściej mają spore problemy ze sprawnym funkcjonowaniem poprzez mnogość ścian i zaułków ograniczających cyrkulację.

Jak dopasować oczyszczacz powietrza do mieszkania względem powierzchni?

Oczywiście każdy oczyszczacz powietrza do mieszkania musi być optymalnie dostosowany do powierzchni danego wnętrza. Z reguły nie jest to dużym problemem, ponieważ producenci urządzeń podają kluczową informację w ich specyfikacji. Niejednokrotnie są to jednak wartości umowne wprowadzające nabywcę w błąd. Jak wybrnąć z takiej sytuacji?

Najważniejszy jest współczynnik CADR danego modelu. To właśnie on określa, ile metrów sześciennych w ciągu jednej godziny zostaje oczyszczone przez urządzenie. Wartość parametru wystarczy podzielić przez trzy. A to dlatego, że oczyszczacz w celu prawidłowego przeprowadzenia całego procesu powinien trzykrotnie przefiltrować powierzchnię. Dla jeszcze większej dokładności należy podzielić uzyskany wynik przez wysokość danego pokoju.

Zadbaj o prawidłowe umieszczenie oczyszczacza powietrza do mieszkania

Każdy oczyszczacz powietrza do mieszkania musi zostać odpowiednio rozstawiony. Fundamentalną kwestią jest wyeksponowanie urządzenia na całą przestrzeń pokoju. Wobec tego meble, ściany oraz inne przedmioty nie mogą go blokować.

O czym jeszcze warto pamiętać, mając na uwadze prawidłowe ulokowanie sprzętu? Zanieczyszczenia unoszące się w powietrzu odznaczają się różnorodną wielkością cząsteczek. Szczególnie szkodliwe są te duże, które na skutek grawitacji przede wszystkim kumulują się na niskiej wysokości. Skuteczne zatem okaże się postawienie oczyszczacza na podłodze.

Z kolei, jeśli chcesz zapewnić właściwą cyrkulację powietrza urządzenie, należy umiejscowić z dala od zbędnych akcesoriów. Co więcej, im bliżej okien, tym lepiej. W końcu to właśnie przez nie przedostaje się znaczna część zewnętrznych zanieczyszczeń.

Oczyszczacz powietrza do mieszkania a koszty eksploatacji

Duże znaczenie przy wyborze oczyszczacza powietrza do mieszkania ma wartość eksploatacji. A zwłaszcza, jeśli masz zamiar zdecydować się na zakup kilku modeli. Ogromny wpływ na koszty zużycia ma pobór mocy. Wobec tego warto wziąć pod uwagę energooszczędność sprzętu. Jeśli chodzi o finalne wydatki, bezwzględnie powinny również uwzględniać cykliczną wymianę filtrów.

Szczególne nakłady pieniężne mogą wiązać się z zakupem wymiennych elementów filtracyjnych. Potrzeba ich wymiany to oczywiście indywidualna kwestia, zależna m.in. od stopnia zanieczyszczenia powietrza w miejscu zamieszkania. Ruchliwa ulica znajdująca się w okolicy mieszkania bez wątpienia powoduje przedostawanie się większej ilości spalin, w których znajdują się aldehydy, siarka oraz tlenek węgla.

Dobór oczyszczacza powietrza do mieszkania – podstawowe błędy

Podczas zakupu oczyszczacza powietrza do mieszkania wiele osób popełnia kilka elementarnych błędów. O jakich mowa? Na pierwszy plan wysuwa się wykorzystanie jednego urządzenia z myślą o oczyszczaniu wszystkich pokojów. Problemem jest także nieprawidłowy dobór wydajności sprzętu do metrażu poszczególnych wnętrz. Niejednokrotnie pomijane są również uwarunkowania samego budynku, które dotyczą, chociażby lokalizacji.

Codzienne funkcjonowanie może stać się dużo przyjemniejsze, jeśli zdecydujesz się na zakup oczyszczaczy powietrza do mieszkania. Przytoczone wyżej kwestie bez wątpienia pozwolą wybrać optymalne rozwiązania, które spełnią indywidualne oczekiwania. Oprócz tego nie można oczywiście zapominać o zastosowaniu prawidłowych filtrów m.in. HEPA oraz węglowego. Dobór urządzeń powinien jednocześnie uwzględniać kwestię głośności ich pracy. Rozważanie każdego szczegółu sprawi, że zadbasz o bezpieczeństwo własne, a także Twoich bliskich.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl