Blog kategorie

Oczyszczacz powietrza do żłobka – w trosce o zdrowie najmłodszych

Oczyszczacz powietrza do żłobka – w trosce o zdrowie najmłodszych

Odporność małych dzieci jest o wiele niższa niż osób dorosłych. Organizmy maluchów dopiero się rozwijają, w związku z czym są bardziej wrażliwe na różnego rodzaju zanieczyszczenia. Skutkiem ich działania może być nieprawidłowy rozwój lub poważne problemy zdrowotne. Oczywiście nie jesteśmy w stanie ochronić ich przed wszystkimi szkodliwymi substancjami. Jednak, aby zwiększyć bezpieczeństwo maluchów, można zastosować środki zapobiegawcze tam, gdzie jest to możliwe. Jednym z nich są urządzenia do filtrowania powietrza.

Prowadzisz żłobek? A może jesteś osobą odpowiedzialną za jego wyposażenie? Jeśli chcesz zapewnić swoim podopiecznym odpowiednią ochronę, warto byś rozważył zakup oczyszczacza powietrza.

Oczyszczacz powietrza – jak działa?

Czy zdajesz sobie sprawę, jak wiele szkodliwych substancji znajduje się we wdychanym powietrzu? Wnikają one do wnętrz budynków zarówno przez otwarte lub nieszczelne okna, jak i kratki wentylacyjne. Z myślą o poprawie jakości powietrza powstały specjalne oczyszczacze. To urządzenia, które za sprawą zamontowanych w nich filtrów usuwają z powietrza różnego rodzaju zanieczyszczenia. Skutecznie eliminują bakterie, wirusy, roztocza, grzyby, kurz, toksyny, a także lotne związki organiczne i alergeny.

Oczyszczacz powietrza inicjuje obieg powietrza, które dostaje się do jego wnętrza. Następuje jego filtracja, a w zależności od modelu – również jego jonizacja i nawilżenie. Po oczyszczeniu z zanieczyszczeń powietrze jest z powrotem oddawane do otoczenia. Jest w pełni bezpieczne i pozbawione szkodliwych substancji. Jeżeli zastanawiasz się, czy oczyszczacz powietrza do żłobka to dobry zakup – nie zwlekaj. Jest to urządzenie przyjazne dla maluchów, które znacznie poprawi ich komfort funkcjonowania.

Jaki oczyszczacz powietrza sprawdzi się w żłobku?

Urządzenia do filtrowania powietrza, które stosuje się w miejscach przebywania dzieci, muszą mieć określone parametry i wydajność. Najważniejsze jest odpowiednie dopasowanie ich do warunków panujących w pomieszczeniu. Oczyszczacze powietrza do żłobków powinny być dobrane do kubatury pomieszczenia. Zaleca się, aby było to urządzenie, które jest w stanie w ciągu godziny przefiltrować powietrze w pomieszczeniu co najmniej kilka razy. Warto również zwrócić uwagę na jego wydajność oraz zakres działania. W okresie zimowym rzadziej wietrzy się pomieszczenia, co jest spowodowane w głównej mierze zwiększoną ilością smogu w powietrzu. Oczyszczacze powietrza do żłobka muszą więc pracować stale, aby odpowiednio usunąć zanieczyszczenia i drobnoustroje. Ponieważ w lecie urządzenie nie musi być nadmiernie eksploatowane, powinno mieć możliwość regulacji wydajności. Oczyszczacz musi też charakteryzować się wysokim przepływem powietrza. Największą uwagę należy zwrócić na filtry. Spełniają one w urządzeniu najważniejsze zadanie, dlatego muszą być niezawodne.

Skuteczne filtry HEPA w oczyszczaczach do żłobków

Sercem każdego oczyszczacza jest filtr. Spełnia on najważniejszą funkcję, ponieważ odpowiada za usunięcie zanieczyszczeń i drobnoustrojów z powietrza, które później jest oddawane do otoczenia. W urządzeniach filtrujących stosuje się kilka ich rodzajów – m.in. węglowe, wodne, elektrostatyczne lub HEPA. Te ostatnie są najlepszym rozwiązaniem dla oczyszczaczy powietrza do żłobków. Przede wszystkim filtr HEPA (ang. High Efficiency Particulate Air) jest niezwykle skuteczny. Jak wiadomo, powietrze w pomieszczeniach, w których przebywają dzieci, powinno być bardzo czyste. Ten filtr potrafi poradzić sobie aż z 99,7% zanieczyszczeń, alergenów i drobnoustrojów. Niemożliwe? A jednak. Zbudowany jest ze szklanych mikrowłókien, które sprasowane są w formę na kształt arkusza. Struktura filtra, która przypomina bibułę, powoduje, że cząstki zanieczyszczeń uderzają we włókna i osiadają na nich. Dzięki temu nie mają możliwości przedostać się do otoczenia wraz z wydalanym z urządzenia powietrzem. Oczyszczacze do żłobków z najwyższej jakości filtrami HEPA H13 i H14 możesz znaleźć w naszej ofercie.

Oczyszczacz powietrza i nawilżacz w jednym – czy to dobry pomysł?

Odpowiednie nawilżenie, zwłaszcza w okresie zimowym, ma istotne znaczenie dla zdrowia. Ogrzewanie i wysokie temperatury w pomieszczeniach powodują nadmierną suchość powietrza. To z kolei prowadzi do dolegliwości związanych z drogami oddechowymi i wpływa na komfort dzieci. W takim wypadku często korzysta się z urządzeń z wbudowanym systemem nawilżania. Choć może się wydawać, że to dobre rozwiązanie, niestety takie nie jest. Nawilżacz do swojego działania wymaga wody. Ta z kolei jest najlepszym środowiskiem dla rozwoju mikroorganizmów i drobnoustrojów. Przedostają się one do otoczenia wraz z kropelkami wody, które nawilżają powietrze. Tym samym urządzenie może przyczynić się do rozwoju infekcji i wywoływać alergie u maluchów. Z tego względu oczyszczacze powietrza do przedszkola z wbudowanym nawilżaczem nie są dobrym rozwiązaniem. Ponadto wymagają codziennego czyszczenia. Lepiej więc postawić na modele pozbawione tej funkcji.

Czy oczyszczacz powietrza jest bezpieczny dla dzieci?

Zdecydowanie tak. Wielu opiekunów obawia się, że zamontowany w urządzeniu wentylator może źle wpływać na dzieci. Nic bardziej mylnego. Nie stanowią żadnego zagrożenia dla maluchów.

Dobrze, jeżeli oczyszczacz będzie znajdował się poza zasięgiem dzieci lub zostanie umieszczony na odpowiedniej wysokości. Ze względu na to, że większość zanieczyszczeń gromadzi się tuż nad podłogą, zaleca się, aby był on postawiony jak najniżej. W związku z tym nowoczesne modele wyposażone są dodatkowo w blokadę rodzicielską. Dzieci, które uczęszczają do żłobka, bardzo często już raczkują lub chodzą, a ponadto są zainteresowane odkrywaniem otoczenia. Dlatego mogą niechcący dotknąć urządzenia. Blokada uniemożliwia zmianę jego ustawień.

Ponadto oczyszczacze powietrza dedykowane do żłobków posiadają atesty jakości i nie wydzielają do otoczenia żadnych szkodliwych substancji. Dzięki temu są w pełni bezpieczne dla maluchów. Co więcej, są przyjazne dla dzieci mających skłonność do alergii i uczuleń.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl