
• Co to jest oczyszczacz powietrza?
Oddychanie świeżym i czystym powietrzem jest możliwe także w twoim domu - nie tylko w górach czy wiosennej łące. Oczyszczacze powietrza sprawiają, że powietrze wolne jest od cząstek zanieczyszczeń wszelkiego rodzaju, pyłków, alergenów, nieprzyjemnych zapachów i lotnych związków organicznych (LZO). Alergicy, małe dzieci czy osoby starsze szczególnie odczuwają deficyt świeżego powietrza, co nie oznacza, że nie potrzebuje go każdy z nas... nawet, jeśli nie dajemy sobie z tego sprawy.
Celem działania oczyszczacza powietrza jest usuwanie zanieczyszczeń z powietrza. Zastosowane w nich rozwiązania pomagają w likwidacji różnych rodzajów zanieczyszczeń: filtry wstępne i filtry HEPA usuwają zanieczyszczenia mechaniczne a filtry węglowe skutecznie likwidują nieprzyjemne zapachy i lotne związki organiczne. Wybrane modele urządzeń wyposażone są również w systemy jonizacji powietrza oraz lampy UV-C. Oczyszczacze znajdują zastosowanie w wielu różnych pomieszczeniach, w tym pokojach dziecięcych, sypialniach, gabinetach odnowy, pomieszczeniach medycznych i biurowych, siłowniach i strefach fitness. Przebywanie w pomieszczeniu, gdzie pracuje oczyszczacz powietrza zmniejsza ryzyko dolegliwości alergicznych i chorób, poprawia wydolność fizyczną i umysłową organizmu oraz podnosi jakość snu. Wybrane modele urządzeń posiadają również funkcję nawilżania powietrza.
• Jak działa oczyszczacz powietrza?
Działanie oczyszczacza nie jest skomplikowane i co do zasady przypomina pracę znanych wszystkim wentylatorów. Zasysane przez wirnik powietrze z wnętrza pomieszczenia przepływa przez umieszczone w oczyszczaczu filtry by przefiltrowanym wydostać się na zewnątrz. Kluczowym elementem wyposażenia oczyszczacza są zastosowane w nim filtry oraz systemy wspomagające filtrację, które odpowiadają za jakość powietrza wydmuchiwanego. Istotna jest również konstrukcja kanałów wlotowych i wylotowych oczyszczacza oraz moc silnika, które mają bezpośredni wpływ na efektywność przepływu i filtracji. Dopełnienie mogą stanowić antybakteryjne powłoki ochronne, którymi zabezpieczone jest wnętrze urządzenia.
• Do czego jest potrzebny filtr węglowy?
Najprościej rzecz ujmując, filtr węglowy służy do wychwytywania zanieczyszczeń chemicznych. Węgiel aktywny posiada małe, bardzo chłonne pory i dużą powierzchnię chłonną (w przeliczeniu na jednostkę masy) co sprawia, że jest wyjątkowo skuteczny. Jest materiałem świetnie wiążącym związki chemiczne. Nierzadko modyfikuje się go, np. poprzez impregnację dodatkowymi związkami chemicznymi, aby ukierunkować jego zdolności adsorpcyjne na pochłanianie wybranych składników. Zanieczyszczenia, które przechodzą przez taki filtr, reagują chemicznie z węglem, zostają z nim związane i nie są oddawane z powrotem do powietrza. Filtr węglowy pochłania opary, nieprzyjemne zapachy, dym papierosowy oraz lotne związki organiczne (VOC), w tym benzen i formaldehyd.
• Komu potrzebny jest oczyszczacz powietrza?
XXI wiek przynosi nam szereg problemów, ale i skutecznych ich rozwiązań. Tak jest również w przypadku zanieczyszczeń. Ciągle zwiększająca się populacja, rosnące zapotrzebowanie na energie, procesy urbanizacyjne, rozwijające się środki komunikacji drogowej, tworzywa sztuczne oraz materiały chemiczne, wszytko to sprawie, że poziom zanieczyszczeń w naszych miasta wzrasta. Problem ten dotyczy każdego. Wiele w ostatnich lata mówi się o problemach z powietrzem na zewnątrz (smog, spaliny, dymiące kominy i rury wydechowe itp.), jednak problem jego jakości dotyczy również pomieszczeń zamkniętych - naszych mieszkań, domów, biur itd. Odpowiedzią na zagrożenia związane z zanieczyszczeniami powietrza jest oczyszczacz powietrza. Pomoże on ustrzec się przed wieloma dolegliwościami i polepszy jakość naszego codziennego funkcjonowania. W miejsca gromadzenia się zbiorowości, m. in. żłobkach, przedszkolach, pomieszczeniach biurowych czy poczekalniach medycznych ograniczy rozprzestrzenianie się chorobotwórczych bakterii i wirusów chroniąc nas przed zarażeniami i przenoszeniem chorób. W dobie wzmożonego zagrożenia niską jakością wdychanego powietrza, oczyszczacz powietrza przyda się każdemu z nas.
Według amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska (U.S. Environmental Protection Agency) powietrze w pomieszczeniach może być od dwóch do pięciu razy bardziej zanieczyszczone niż powietrze na zewnątrz. Produkty emisji spalin oraz z zakładów przemysłowych przedostają się do wnętrz budynków i wiążą się z cząsteczkami pochodzącymi z płynów czyszczących, produktów kosmetycznych, materiałów budowlanych, dywanów, świec oraz powstającymi w procesie gotowania i palenia. Tak naprawdę powietrze wewnętrzne może zawierać ponad 900 związków chemicznych poza pyłkami, pleśnią, sierścią i złuszczonym naskórkiem zwierząt domowych i wirusów. Ponieważ 90% naszego czasu spędzamy w pomieszczeniach zamkniętych, oddychanie czystym powietrzem może mieć znaczący wpływ na stan naszego zdrowia.
• Dla kogo oczyszczacze polecane są szczególnie?
Istnieją osoby oraz zbiorowości, którym ze względu na swe właściwości działania oczyszczacze polecane są szczególnie. Są to alergicy i astmatycy, osoby z problemami układu oddechowego, osoby z niedomaganiami układu krwionośnego i chorobami serca, kobiety w ciąży, dzieci, osoby starsze. Urządzenie filtrujące polecane są szczególnie tam, gdzie gromadzą się zbiorowości ludzi o szczególnej wrażliwości na jakość powietrza, m. in. żłobki, przedszkola, kluby malucha oraz pomieszczenia medyczne (gabinety, poczekalnie).
• Jak wybrać odpowiednie urządzenie?
Aby dokonać właściwego wyboru, warto skorzystać z porady specjalisty oraz poświęcić nieco uwagi opisowi i parametrom technicznym urządzenia. Wśród najistotniejszych parametrów, określających efektywność pracy urządzenia jest CADR, parametr wydajności filtracji w ciągu jednej godziny. Ten kluczowy element pozwoli dobrać model oczyszczacza do kubatury pomieszczenia, w którym będzie on pracował. z CADR koreluje bezpośrednio współczynnik oczyszczania. Wartością minimalną tego współczynnika jest 3, oznaczająca trzykrotną filtrację całej kubatury pomieszczenia w ciągu jednej godziny. Najlepsze wyniki sięgają wartości 5-6. Drugim kluczowym elementem pomocnym w wyborze jest zastosowany w oczyszczaczu system filtracji. Na system filtracji składają się rodzaje zastosowanych filtrów, klasy ich przepuszczalności oraz ewentualne funkcje wspomagające proces filtracji (jonizacja, lampa UV-C). Najskuteczniej oczyszczają powietrze urządzenia z 3-, 4- czy nawet 5-cio stopniowym systemem filtracji. W skład systemu filtracji wchodzą filtry wstępne, odpowiadające za wychwytywanie dużych zanieczyszczeń podstawowych (sierść, włosy, kurz), filtry HEPA różnych klas wychwytują pyły drobne, alergeny, bakterie, wirusy, zarodniki pleśni i grzybów itp. oraz filtry węglowe różnych jakości, pochłaniające nieprzyjemne zapachy, zanieczyszczenia chemiczne oraz lotne związki organiczne. Uzupełniać ich pracę mogą jonizatory, które dzięki produkcji jonów ujemnych zbijają ze sobą najdrobniejsze cząstki pyłów i wspomagają ich wychwytywanie przez filtry HEPA oraz lampy UV-C, które "wybijają" bakterie i wirusy. Kolejnym elementem wartym uwagi jest wyposażenie dodatkowe oczyszczacza. Wybrane modele posiadają funkcję czasomierza (możliwość ustawienia działania urządzenia w określonym czasie), sterowane są pilotem czy posiadają funkcję Wi-Fi wraz z dedykowaną aplikacją, co pozwala na sterowanie nimi na odległość (możliwość włączenia oczyszczacza na parę godzin przed powrotem do domu). Dla wielu użytkowników istotny jest również wygląd. Nowoczesny design czy forma klasyczna, wszystko wedle gustu użytkownika. Ostatnim elementem doboru urządzenia jest cena. Tutaj mamy do wyboru cały wachlarz możliwości - od urządzeń za 500 PLN po wysokowydajne modele za 5 i więcej tys. PLN. W wyborze optymalnego rozwiązania zawsze mogą pomóc nasi specjaliści.
• Co to jest CADR i współczynnik oczyszczania?
CADR (ang. Clean Air Delivery Rate) oznacza współczynnik dostarczania świeżego powietrza. Jest to międzynarodowy standard oceny skuteczności oczyszczaczy powietrza, który został wprowadzony przez Association of Home Appliance Manufacturers (AHAM), czyli Stowarzyszenie Producentów Sprzętu Gospodarstwa Domowego - niezależną organizację badawczą ze Stanów Zjednoczonych, która zajmuje się kontrolą wydajności urządzeń wykorzystywanych w gospodarstwach domowych. CADR wskazuje rzeczywistą objętość powietrza, które zostało przefiltrowane przez oczyszczacz w ciągu jednej godziny. Oznacza to, że im wyższy jest ten wskaźnik, tym wyższa jakość oczyszczacza i tym szybciej z powietrza usuwane są zanieczyszczenia takie jak kurz, pyłki oraz dym. W danych technicznych urządzeń nie zawsze pojawia się wartość CADR. Sprawdzając CADR można ocenić pracę oczyszcza, jak również przekonać się, czy jest to odpowiedni model do pomieszczenia, w którym ma znajdować się urządzenie. Na jego podstawie możliwe jest bowiem obliczenie współczynnika oczyszczania, parametru mówiącego ile razy powietrze zostanie przefiltrowane w pomieszceniu w ciągu jednej godziny. Jeżeli pomieszczenie ma 75 m³ (30m2 powierzchni x 2,5m wysokości), a maksymalny przepływ powietrza w oczyszczaczu określony został na 300 m³/h, to ilość cykli godzinowych wynosi 3. Skuteczny i efektywny oczyszczacz powinien być w stanie przefiltrować powietrze co najmniej trzy razy w ciągu godziny. Potwierdzeniem parametrów urządzenia powinny być dane z posiadanych przez niego atestów i certyfikatów. O tym, że urządzenie zostało przetestowane pod kątem współczynnika CADR zgodnie z normą ANSI-/AHAM-AC-1, świadczy Atest AHAM. Stowarzyszenie Producentów Sprzętu Gospodarstwa Domowego przeprowadza testy we własnych, niezależnych laboratoriach, co stanowi gwarancję obiektywności zaprezentowanych wyników.
• Co to jest jonizator powietrza?
Jonizator to urządzenie generujące jony ujemne (aniony), które wyrzucone na zewnątrz przyciągają naładowane dodatnio cząstki kurzu, alergeny itp. o wielkości mniejszej niż 0,01µm. Zlepione cząsteczki tworzą w ten sposób większe elementy, które pochłaniane są następnie przez filtr HEPA. Jonizator sterylizuje bakterie, wirusy, dym i inne toksyczne opary. Proces jonizacji jest procesem w pełni bezpiecznym dla zdrowia, gdy występuje jako uzupełnienie procesu filtracji mechanicznej. Nie zaleca się stosowania jonizatorów jako niezależnych urządzeń zewnętrznych.
• Do czego służy lampa UV-C?
Lampa UV-C emituje światło ultrafioletowe - ładunek elektromagnetyczny niszczący wiązania molekularne w DNA bakterii, wirusów, pleśni i grzybów. W ten sposób eliminuje je z powietrza bez żadnej ingerencji fizycznej. Lampy jako samodzielne źródła oczyszczające stosowane są głównie w miejsca wymagających sterylności, m. in. w szpitalach, gastronomii, przedszkolach i żłobkach. W warunkach domowych czy biurowych idealnie sprawdza się jako element wspomagający filtrację mechaniczną w wybranych modelach oczyszczaczy.
• Co to certyfikat ECARF?
ECARF, czyli European Centre for Allergy Research Foundation (Fundacja Europejskiego Centrum Badania Alergii) to międzynarodowy interdyscyplinarny ośrodek leczenia, badania i dystrybucji wiedzy w dziedzinie alergologii. Centrala fundacji, założonej w 2003 r., mieści się w Klinice Dermatologii, Wenerologii i Alergologii w Charité w Berlinie, największym w Europie szpitalu klinicznym. Zarządza nią czterosobowy zarząd, któremu przewodniczy obecnie prof. Torsten Zuberbier.Celem statutowym ECARF jest poszerzanie i popularyzacja wiedzy na temat alergii, a także prowadzenie badań naukowych w tej dziedzinie. Efekt prac fundacji to m.in. lista produktów, usług i hoteli, które są przyjazne dla osób z alergiami.
• Co to jest certyfikat AHEM?
Jako wiodące stowarzyszenie handlowe dla branży AGD, AHAM angażuje się w dostarczanie konsumentom pełnych informacji o tworzonych dla nich produktach poprzez edukację i orzecznictwo. Od 1967 AHAM testuje produkty konsumenckie przy użyciu niezależnych laboratoriów i umieszcza wyniki w katalogu produktu, dając jednocześnie możliwość łatwego ich wyszukania. Prowadzone przez AHAM testy nie są obligatoryjne. Producenci, którzy dobrowolnie dołączają do programu weryfikacji AHAM, wykazują wysoki poziom zaangażowania w zdobywanie i utrzymywanie zaufania konsumentów. Dzieje się tak dlatego, że produkty zweryfikowane za pomocą programu AHAM dają konsumentowi gwarancję działania zgodnego z oświadczeniami producenta. Program weryfikacji AHAM jest ważną częścią usług AHAM od początku istnienia Stowarzyszenia. Program zapewnia jednolitą i praktyczną weryfikację energii, objętości i niektórych kryteriów wydajności dla każdego produktu, w przeprowadzających testy weryfikacyjne niezależnych laboratoriach. AHAM jest uznawany przez EPA do administrowania testami weryfikacyjnymi dla celów programu ENERGY STAR. Produkty te można wybrać w dowolnym momencie do testów weryfikacyjnych, zapewniając, że ocena zużycia energii przez produkt jest zgodna ze zmierzonym zużyciem energii. Producenci, którzy biorą udział w programach, są identyfikowani za pomocą znaku AHAM Verifide, który pojawia się na opakowaniu produktu lub na etykiecie oceny. Laboratoria AHEM stworzyły standard oceny wydajności oczyszczaczy zwany CADR.
• Co to jest certyfikat PZH?
Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny, NIZP-PZH (do 2007 r. Państwowy Zakład Higieny, PZH) – państwowy instytut naukowo-badawczy zajmujący się zagadnieniami higieny, epidemiologii, bakteriologii, immunologii, parazytologii. Prowadzi zarówno prace naukowe, jak i usługowo-badawcze. Wydaje atesty dla produktów. Atest i Świadectwo jest oceną danego wyrobu w zakresie jego bezpieczeństwa dla ludzi lub środowiska, pod warunkiem jego stosowania zgodnie z przeznaczeniem i sposobem użycia.
• Oczyszczacz powietrza dla alergików i astmatyków. Czy warto?
Alergicy i osoby z niedomaganiem układu oddechowego stanowią grupę, której zakup oczyszczacza jest szczególnie polecany. Są one szczególnie wrażliwe na jakość powietrza i odczuwają ją w sposób bezpośredni. Wydajny oczyszczacz eliminuje zawarte w powietrzu drobinki kurzu, towarzyszące im alergeny oraz zarodniki pleśni i grzybów. Tworzy w pomieszczeniu bezpieczne i komfortowe miejsce do życia. Co najważniejsze, brak jakichkolwiek przeciwwskazań dla użytkowania tego typu urządzeń.
• Co zanieczyszcza nasze powietrze?
• Nawilżacz powietrza. Co to jest i czy jest potrzebne?
• Smog... co to jest naprawdę?
• Zanieczyszczenia na zewnątrz i wewnątrz pomieszczenia.