Blog kategorie

Ach to powietrze...

Ach to powietrze...

Na co dzień coraz częściej dbamy o zdrowie... nasze i naszych najbliższych. Coraz częściej czytamy etykiety na produktach spożywczych i wybieramy te, których skład pozbawiony jest substancji szkodliwych. Słodkie napoje zastępujemy wodą, bogatą w życiodajne pierwiastki i minerały. Czynimy to by uchronić siebie i naszą rodzinę przed negatywnymi skutkami zdrowotnymi, jaki mogą wywołać wchłaniane przez nasz organizm substancje szkodliwe.

Nasze intencje są jak najlepsze, często zapominamy jednak o najważniejszym składniku naszego życia, za który nie musimy płacić, bo jest on nam tak po prostu dany. Zapominamy o powietrzu.

Czy wiesz, że organizm przeciętnego człowieka pochłania dziennie od 0,8 do 1,5 kg pożywienia i od 1,6 do 3,0 litra wody? W tym samym czasie ten sam człowiek skonsumuje od 20 do 30 tysięcy litrów powietrza!!! Powietrze stanowi aż 74% wszystkich substancji wchłaniany każdego dnia przez ludzki organizm! I to właśnie powietrze jest dla nas najważniejsze, o jego stan powinniśmy zadbać najbardziej!

W skład powietrza wchodzi cały szereg składników pochodzenia naturalnego, w tym elementy organiczne takie, jak: pyłki, zarodniki pleśni i grzybów, bakterie i wirusy oraz nieorganiczne, w tym: drobinki piasku, pył wulkaniczny, pyły erozyjne czy mikrocząstki soli. To jednak nie jedyne i wcale nie najgroźniejsze składniki otaczającego nas powietrza.

W ostatnich dwóch latach pojawiło się w polskiej rzeczywistości słowo, które wzbudza wiele kontrowersji, które określa bardzo niebezpieczne zjawisko w naszym życiu. To słowo to SMOG.

Powstało ono z połączenia angielskich słów „smoke” (dym” i „fog” (mgła) i określa zjawisko powstające w wyniku wydostania się do atmosfery substancji chemicznych takich, jak tlenki siarki czy azotu oraz zanieczyszczeń stałych, w tym pyłów zawieszonych PM, które przy współudziale wilgotnego powietrza tworzą niebezpieczną dla człowieka zawiesinę atmosferyczną.

Zanieczyszczone powietrze może być źródłem wielu chorób, w tym alergii, astmy, chorób układu oddechowego, krwionośnego i odpornościowego. Złe powietrze pozbawia nas życia, regularnie doprowadzając do przedwczesnych zgonów.

 

Wpływ zanieczyszczenia powietrza na organizm człowieka

Głównymi źródłami zanieczyszczeń powietrza są szeroko rozumiane procesy spalania, w tym spalanie w tzw. niskiej zabudowie, spalanie przemysłowe oraz spalanie energetyczne. Swój negatywny wkład ma także transport drogowy oraz produkcja.

Walkę ze SMOGiem podjął rząd, podjęły już samorządy oraz cały szereg instytucji pozarządowych, które opracowały cały szereg programów wsparcia dla wymiany źródeł ciepła w gospodarstwach domowych czy zakupu ekologicznego taboru dla lokalnych przewoźników. Te proces się już rozpoczął, napotyka jednak na wiele przeciwności i będzie trwał latami. Co najważniejsze nie rozwiąże on problemu jakości powietrza w najbliższym czasie i nie zrobi tego kompleksowo.

Wg badań prowadzonych przez wiele instytucji międzynarodowych istnieje nierozerwalny związek pomiędzy jakością powietrza na zewnątrz a tym, które wdychamy w pomieszczeniach zamkniętych. Jakość powietrza wewnątrz potrafi być nawet 20-30-krotnie gorsza od tego, które mamy „za oknem”. Gdy dodamy do tego fakt, iż przeciętny człowiek spędza w pomieszczeniach zamkniętych do 90% swojego życia uświadomimy sobie, iż to właśnie powietrze wewnątrz naszych domów, biur, sal przedszkolnych i gabinetów lekarskich jest dla nas kluczowe. O jakość tego powietrza możemy zadbać tu i teraz!

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl