Blog kategorie

Zanieczyszczenie powietrza problemem XXI wieku

Zanieczyszczenie powietrza problemem XXI wieku

Wielu z nas uznaje, że problem zanieczyszczeń powietrza jego właśnie nie dotyczy. Część kojarzy go tylko ze smogiem. Jeszcze inni twierdzą, że kiedyś to było gorzej i jakoś żyjemy, cały więc rejwach o to powietrze to jedno wielkie nieporozumienie. No dobrze, może jest trochę dymu i takie tam, ale jak już, to na dworze, ale w domu... nic się złego nie dzieje. Niestety, tak dobrze nie jest...

XXI wiek przynosi nam szereg problemów, ale i skutecznych ich rozwiązań. Tak jest również w przypadku zanieczyszczeń. Ciągle zwiększająca się populacja, rosnące zapotrzebowanie na energie, procesy urbanizacyjne, rozwijające się środki komunikacji drogowej, tworzywa sztuczne oraz materiały chemiczne, wszytko to sprawie, że poziom zanieczyszczeń w naszych miasta wzrasta. Problem ten dotyczy każdego. Wiele w ostatnich lata mówi się o problemach z powietrzem na zewnątrz (smog, spaliny, dymiące kominy i rury wydechowe itp.), jednak problem jego jakości dotyczy również pomieszczeń zamkniętych - naszych mieszkań, domów, biur itd. Odpowiedzią na zagrożenia związane z zanieczyszczeniami powietrza jest oczyszczacz powietrza. Pomoże on ustrzec się przed wieloma dolegliwościami i polepszy jakość naszego codziennego funkcjonowania. W miejscach gromadzenia się zbiorowości, m. in. żłobkach, przedszkolach, pomieszczeniach biurowych czy poczekalniach medycznych ograniczy rozprzestrzenianie się chorobotwórczych bakterii i wirusów chroniąc nas przed zarażeniami i przenoszeniem chorób. W dobie wzmożonego zagrożenia niską jakością wdychanego powietrza, oczyszczacz powietrza przyda się każdemu z nas.

Co to właściwie jest ten oczyszczacz powietrza?

Oddychanie świeżym i czystym powietrzem jest możliwe także w twoim domu - nie tylko w górach czy wiosennej łące. Oczyszczacze powietrza sprawiają, że powietrze wolne jest od cząstek zanieczyszczeń wszelkiego rodzaju, pyłków, alergenów, nieprzyjemnych zapachów i lotnych związków organicznych (LZO). Alergicy, małe dzieci czy osoby starsze szczególnie odczuwają deficyt świeżego powietrza, co nie oznacza, że nie potrzebuje go każdy z nas... nawet, jeśli nie zdajemy sobie z tego sprawy.

Celem działania oczyszczacza powietrza jest usuwanie zanieczyszczeń z powietrza. Zastosowane w nich rozwiązania pomagają w likwidacji różnych rodzajów zanieczyszczeń: filtry wstępne i filtry HEPA usuwają zanieczyszczenia mechaniczne a filtry węglowe skutecznie likwidują nieprzyjemne zapachy i lotne związki organiczne. Wybrane modele urządzeń wyposażone są również w systemy jonizacji powietrza. Oczyszczacze znajdują zastosowanie w wielu różnych pomieszczeniach, w tym pokojach dziecięcych, sypialniach, gabinetach odnowy, pomieszczeniach medycznych i biurowych, siłowniach i strefach fitness. Przebywanie w pomieszczeniu, gdzie pracuje oczyszczacz powietrza zmniejsza ryzyko dolegliwości alergicznych i chorób, poprawia wydolność fizyczną i umysłową organizmu oraz podnosi jakość snu. Wybrane modele urządzeń posiadają również funkcję nawilżania powietrza.

Jak działa oczyszczacz?

Działanie oczyszczacza nie jest skomplikowane i co do zasady przypomina pracę znanych wszystkim wentylatorów. Zasysane przez wirnik powietrze z wnętrza pomieszczenia przepływa przez umieszczone w oczyszczaczu filtry by przefiltrowanym wydostać się na zewnątrz. Kluczowym elementem wyposażenia oczyszczacza są zastosowane w nim filtry oraz systemy wspomagające filtrację, które odpowiadają za jakość powietrza wydmuchiwanego. Istotna jest również konstrukcja kanałów wlotowych i wylotowych oczyszczacza oraz moc silnika, które mają bezpośredni wpływ na efektywność przepływu i filtracji. Dopełnienie mogą stanowić antybakteryjne powłoki ochronne, którymi zabezpieczone jest wnętrze urządzenia.

Jakie filtry znajdziemy w oczyszczaczu?

Filtrację zaczyna filtr wstępny, przyjmujący najczęściej postać gęstej siatki lub materiału chłonnego, którego zadaniem jest wychwytywanie największych zanieczyszczeń, w tym pyłów drobnych, sierści zwierząt, zbitek kurzu itp. Filtr wstępny ma również zadanie chronić filtry HEPA i węglowy przed uszkodzeniem i nadmiernym zapychaniem się.

Drugą barierę dla zanieczyszczeń powietrza przepuszczanego przez oczyszczacz powietrza stanowią filtry HEPA. Zdolność do wychwytywania mikroskopijnych cząsteczek w tym pyłów zawieszonych, będących jednym z głównych składników smogu oraz alergenów wziewnych sprawiła, że filtry HEPA znalazły powszechne zastosowanie w produkcji oczyszczaczy powietrza. Producenci najczęściej wykorzystują filtry klas E11, E12, rośnie jednak grupa urządzeń w filtry klas H13 i H14. Te najwyższej klasy filtry do zastosowań cywilnych, zwane są często jako True HEPA i zapewniają perfekcyjne wręcz oczyszczanie w warunkach codziennych. Filtry HEPA, które znajdują się w większości nowoczesnych oczyszczaczy powietrza, są w stanie usnąć mikroskopijne cząsteczki zanieczyszczeń ze skutecznością ponad 99%.

HEPA to skrót od słów High Efficiency Particulate Air, co w tłumaczeniu na język polski oznacza wysokoskuteczny lub wysokosprawny filtr cząsteczkowy powietrza. Historia tej technologii sięga czasów II wojny światowej. Została opracowana w USA przez Komisję Energii Atomowej (Atomic Energy Commission), a jej pierwotnym zadaniem było usuwanie z powietrza radioaktywnych drobinek pyłu, które stanowiły zagrożenie dla dróg oddechowych żołnierzy. Filtr HEPA działa na zasadzie fizycznego wychwytywania mikroskopijnych cząsteczek zanieczyszczeń. Jest to możliwe dzięki włóknom wykonanym z kompozytu poliestrowo-szklanego, czyli tak zwanej wełny szklanej. W procesie produkcji cienkie nitki włókna zostają sprasowane, a w rezultacie ich struktura przypomina papier. Skuteczność filtracji uzależniona jest od średnicy i grubości włókien, jak również od czasu przepływu powietrza przez filtr. Ważną zaletą HEPA jest duża powierzchnia absorbująca w stosunku do wymiarów filtra. Dla przykładu filtr o wymiarach 50 x 50 cm może być zbudowany z 8,2 m² włókna poliestrowo-szklanego.

Pory przez które przepływa powietrze mają średnicę 0,3 µm, dlatego to właśnie cząsteczki o takiej wielkości są dla filtra HEPA najtrudniejsze do wyłapania. Nadano im nawet miano Most Penetrating Particle Size, co można przetłumaczyć jako cząsteczki o najbardziej penetrującym rozmiarze. Technologia HEPA najlepiej radzi sobie z cząsteczkami większymi od 0,3 µm, ale wykazuje też wysoką skuteczność w usuwaniu zanieczyszczeń, które są mniejsze od 0,3 µm i większe lub równe 0,1 µm. Dla dokładnego ukazania możliwości filtrów HEPA warto przedstawić rozmiary zanieczyszczeń, które mogą być obecne wewnątrz budynków:

 

Rodzaj zanieczyszczeń

Wymiary cząsteczek w μm

Pyły zawieszone

0,001-40 μm - Największe zagrożenie stanowią pyły PM2,5 i PM10, które bez trudu przedostają się do dróg oddechowych i krwioobiegu

Bakterie

0,2-60 - WHO na liście najgroźniejszych bakterii umieściła m.in. pałeczka okrężnicy (1-1,5×2-6 μm), pałeczka zapalenia płuc (0,3-1,5×0,5×5) czy pałeczka ropy błękitnej (0,5-0,8×1,5-3 μm)

Wirusy

0,02-0,3 μm - w Polsce szczególnie często występują wirusy grypy (średnica około 0,1 μm) oraz wirusy odry (od 0,1 do 0,3 μm)

Pyłki

10-1000 μm

Pleśń

3-12 μm

Sierść

0,5-200 μm

Roztocza kurzu

100-300 μm

Pigmenty farb

0,1-5 μm

Pył węglowy

1-100 μm

Odpady radioaktywne

0,1-10 μm

Ołów

0,1-0,7 μm

Sadza

0,2-10 μm

Filtry HEPA nie pochłaniają zanieczyszczeń gazowych, dlatego są nieskuteczne w oczyszczaniu powietrza z takich toksyn jak dym papierosowy, benzen albo formaldehyd. Tym zajmują się filtry węglowe.

Najprościej rzecz ujmując, filtr węglowy służy do wychwytywania zanieczyszczeń chemicznych. Węgiel aktywny posiada małe, bardzo chłonne pory i dużą powierzchnię chłonną (w przeliczeniu na jednostkę masy) co sprawia, że jest wyjątkowo skuteczny. Jest materiałem świetnie wiążącym związki chemiczne. Nierzadko modyfikuje się go, np. poprzez impregnację dodatkowymi związkami chemicznymi, aby ukierunkować jego zdolności adsorpcyjne na pochłanianie wybranych składników. Zanieczyszczenia, które przechodzą przez taki filtr, reagują chemicznie z węglem, zostają z nim związane i nie są oddawane z powrotem do powietrza. Filtr węglowy pochłania opary, nieprzyjemne zapachy, dym papierosowy oraz lotne związki organiczne (VOC), w tym benzen i formaldehyd.

Dopełnieniem procesu filtracji jest jonizacja powietrza, proces w którym powietrze zyskuje naturalną witalność i świeżość. Na szczególną uwagę zasługują urządzenia wyposażone w jonizator plazmowy.

Jonizacja plazmowa aktywizuje naturalne procesy samoczyszczące w powietrzu. W wyniku generowania krótkich wyładowań elektrycznych, wytwarzane są jony o podwójnej biegunowości (dodatnie i ujemne) a następnie rozpraszane są w powietrzu. Rozproszone jony przyczepiają się do powierzchni zanieczyszczeń, m.in. bakterii i wirusów, usuwając z ich struktury molekularnej wodór. Tym samym redukują ilość zanieczyszczeń, tworząc czystsze, świeższe powietrze. Jonizacja zmienia także elektrostatyczność cząstek zanieczyszczeń powodując ich „odklejanie się” od powierzchni a w konsekwencji czyniąc je łatwiejszymi do wychwycenia przez filtry HEPA.

Proces jonizacji w dobrych oczyszczaczach powietrza jest absolutnie bezpieczny.

Kiedy już wiemy, co to jest oczyszczacz powietrza, jak działa i w jakie elementy powinien być wyposażony, pozostaje zadać sobie pytanie, który model z tak szerokiej oferty urządzeń będących na rynku wybrać?

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl