Dziś kolejna część naszego Kalendarza alergika, poświęcona temu, na co uważać w kwietniu.
Kwiecień jest miesiącem szczególnym dla alergików, gdyż to właśnie w kwietniu pylenie rozpoczynają najbardziej uciążliwe i uczulające z wszystkich roślin: trawy, brzozy, jesionu oraz dębu. Zaczyna też kwitnąć szczaw i buk a trwa nadal pylenie wierzby i topoli. Dochodzi więc do swoistej kumulacji czynników alergicznych, utrudniających codzienną aktywność ludziom z dysfunkcjami układu oddechowego i odpornościowego.
Szczególnej uwagi wymaga brzoza. Alergeny pyłku brzozy są jednymi z najczęstszych sprawców objawów okresowego alergicznego nieżytu nosa, zapalenia spojówek i atopowej astmy pyłkowej w Polsce. Pylenie brzozy przypada w Polsce na drugą połowę kwietnia oraz pierwsze dni maja i wprowadza do powietrza atmosferycznego bardzo wysokie stężenia. Stopień nasilenia objawów chorobowych zależy od miejsca pobytu osoby uczulonej. Niestety, miejsca miejskie, zwłaszcza te przy ruchliwych ulicach, mogą być szczególnie nieprzychylne dla alergików, ponieważ brzozy rosnące w tych obszarach wydzielają więcej alergenów niż te rosnące w spokojniejszych rejonach. Ma to bezpośredni związek z obecnością zanieczyszczeń we wdychanym powietrzu. Składniki takie jak ozon, tlenki azotu oraz inne substancje przemysłowe mogą uszkadzać nabłonek dróg oddechowych, co ułatwia wnikanie alergenów do organizmu. Jest to szczególnie niepokojące dla osób mieszkających w obszarach miejskich, gdzie stężenie tych substancji może być wyższe.
Chociaż nie jesteśmy w stanie kontrolować warunków atmosferycznych ani stopnia zanieczyszczenia powietrza na zewnątrz, istnieją sposoby radzenia sobie z objawami alergii pyłkowej brzozy. Po pierwsze starajmy się unikać przebywania na zewnątrz w czasie największego pylenia, zwłaszcza wiatru, który może przenosić pyłek na duże odległości. Po drugie pamiętajmy o regularnym stosowaniu leków przeciwhistaminowych lub kropli do nosa, które pomagają złagodzić objawy alergii pyłkowej i poprawiają komfort życia. Po trzecie, jeśli objawy są bardzo uciążliwe, warto skonsultować się z lekarzem, który może zalecić odpowiednie leczenie, włącznie z immunoterapią, która może zmniejszyć reakcję alergiczną organizmu.
Wewnątrz pomieszczeń nasze możiwości zapanowania nad alergrenami znacznie się zwiększają. To właśnie w pomieszczeniach zamkniętych idealnym sprzymierzeńcem w walce z alergią będzie oczyszczacz powietrza, który wydatnie i efektywnie pomoże w redukcji ilości pyłku dostającego się do pomieszczeń. Warto również często wietrzyć pomieszczenia, ale najlepiej to robić wieczorem, gdy stężenie pyłku na zewnątrz jest niższe.
Zajrzyj do naszego sklepu na www.e-oczyszczacz.pl lub skontaktuj się z nami telefonicznie lub mailowo. Podpowiemy, jak poradzić sobie z alergią i które rozwiązanie będzie dla Ciebie odpowiednie.